Wakacyjny czas sprzyja podróżom, a co za tym idzie, zmianie klimatu. Już niewielkie modyfikacje w tym zakresie powodują, że zmianie ulega flora bakteryjna. Jeżeli nie będziemy działać rozważnie, biegunka dopadnie nas w najmniej spodziewanym momencie. Są metody na to, aby się przed nią uchronić!
Uważaj co pijesz i jesz
Przede wszystkim na wyjeździe pamiętaj o higienie osobistej. Przed każdym posiłkiem umyj ręce oraz zdezynfekuj je płynem antybakteryjnym. Dodatkowo zrezygnuj z napoi innych niż butelkowane. Nie zamawiaj również drinków z lodem, bo nie wiesz z jakiej wody został zrobiony lód. Postaw na gorące napoje.
To wszystko nie jest wymysł dietetyków czy lekarzy, a realna odpowiedz na problemy związane z wirusami i bakteriami do których nie jest przyzwyczajony twój układ odpornościowy i flora jelitowa. Nie musisz jechać na drugi koniec świata, aby dopadła cię biegunka podróżnicza. Potrafi nieźle zatruć każdy urlop, unieruchamiając w pokoju na trzy dni.
A kiedy już dopadnie
Niestety bywa i tak, że zachorujemy i biegunka nie pozwoli na swobodny odpoczynek. W tym przypadku koniecznie pij dużo butelkowanej wody aby się nie odwodnić. Dobrym pomysłem będą również elektrolity oraz lekkostrawna dieta. Do wakacyjnej apteczki weź ze sobą również probiotyki, które pozwolą na lżejsze przejście biegunki. Absolutnie nie jest za to zalecany popularny kiedyś węgiel. Jego substancje aktywne mogą jeszcze bardziej pogorszyć sprawę.
Ile trwa biegunka podróżnicza?
Wszystko zależy od szczepu bakterii które cię zainfekowały. Dużą rolę odgrywa również twoja flora jelitowa. Jeżeli jesteś w dobrej kondycji i odżywiasz się zdrowo, taka biegunka będzie trwała do trzech dni. Często, ze względu na osłabiony organizm, po tym czasie może przyplątać się jeszcze katar, kaszel albo ogólne osłabienie organizmu.