Zaburzenie osobowości typu borderline – co warto wiedzieć?

Zaburzenia osobowości to poważny, choć nierzadko bagatelizowany problem. Jednym z najpowszechniejszych jest zaburzenie osobowości typu borderline. Szacuje się, że może ono występować nawet u 2% populacji ogólnej. Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się, jakie są objawy tej przypadłości. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób leczyć zaburzenie osobowości borderline i poprawić jakość swojego funkcjonowania.

Objawy borderline

Osoby zmagające się z borderline narzekają przede wszystkim na silny lęk przed porzuceniem. Według informacji z portalu https://econatural.pl/ wiemy, że charakterystyczne dla tego zaburzenia osobowości jest również odczuwanie sprzecznych ze sobą uczuć i emocji. Mogą się one zmieniać jak w kalejdoskopie. W jednej chwili osoba z borderline jest wesoła i energiczna, a w drugiej wybucha gniewem bądź staje się płaczliwa. Zazwyczaj zmiana samopoczucia i zachowania stanowi efekt działania jakiegoś bodźca. Osoby z borderline często borykają się z uczuciem chronicznej pustki i ulegają zachowaniom ryzykownym. Podejmują akty autodestrukcyjne i mogą mieć skłonność do wpadania w uzależnienia różnego rodzaju. Ich codzienne funkcjonowanie jest wyraźnie utrudnione.

Gdzie poszukiwać pomocy?

Jako że funkcjonowanie z zaburzeniem osobowości typu borderline jest trudne, warto byłoby poszukać fachowej pomocy. W pierwszej kolejności należy odwiedzić psychiatrę, który nas zdiagnozuje. Farmakoterapia w borderline może być stosowana, jeśli osoba cierpiąca na to zaburzenie osobowości doświadcza stanów depresyjnych, lękowych bądź psychotycznych. Podstawę leczenia tego zaburzenia stanowić powinna psychoterapia. Najlepiej, jeżeli będzie to psychoterapia DBT, czyli dialektyczno-behawioralna. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że leczenie zaburzeń osobowości jest procesem żmudnym i długotrwałym. Najlepiej więc przygotować się na kilkumiesięczną bądź nawet kilkuletnią terapię.