Każdy wie, jak ważna jest woda dla organizmu. Odwodnienie jest groźne dla zdrowia, a nawet życia. Warto zwracać uwagę już na pierwsze objawy, których czasem można nawet nie skojarzyć z brakiem odpowiedniej ilości wody.
Woda w organizmie człowieka
Woda stanowi blisko 70% całkowitej masy człowieka. To właśnie od niej uzależnione jest funkcjonowanie każdej komórki i tkanki w ciele. Woda bierze również udział w wielu procesach fizjologicznych, takich jak chociażby transport składników mineralnych. Picie odpowiedniej ilości wody pomaga również regulować temperaturę ciała, a także wspiera trawienie.
Właściwe nawodnienie organizmu znacząco opóźnia proces starzenia, poprawia wygląd i samopoczucie, nastrój. Dobrze nawodniony organizm można rozpoznać już po samej obserwacji skóry, która jest w znacznej mierze pozbawiona zmian w postaci trądziku czy przesuszeń.
Wodę z organizmu traci się każdego dnia, co jest szczególnie odczuwalne podczas upałów lub intensywnego wysiłku fizycznego. Woda opuszcza ciało w postaci potu, a obniżenie jej poziomu w organizmie o zaledwie 1% sprawia, że człowiek staje się zmęczony i może mieć problemy z koncentracją.
W celu prawidłowego nawodnienia organizmu należy pić około 2 litrów wody dziennie. Ilość ta powinna wzrosnąć w gorące dni, podczas ćwiczeń lub w trakcie ciężkiej pracy. Poniżej znajduje się lista objawów odwodnienia, na które często nie zwraca się uwagi w kontekście odwodnienia.
Zmęczenie i senność
Zmęczenie jest skutkiem niedotlenienia komórek ciała. Woda w organizmie człowieka odpowiada między innymi za transport tlenu, dbając o właściwe ciśnienie krwi. Jeśli ilość wody spada, pojawia się zmęczenie i senność.
Bóle głowy i problemy z koncentracją
Jest to jeden z pierwszych objawów niedostatecznego nawodnienia organizmu. Znaczną część płynu mózgowego stanowi woda. Utrata, chociażby jej odrobiny znacząco zmniejsza dopływ krwi do mózgu, co powoduje silne bóle głowy, a w dalszej kolejności również zawroty. Często na tego typu dolegliwości wystarczy chwile odpocząć i stopniowo uzupełniać płyny poprzez picie czystej wody.
Z tego samego powodu pojawiają się problemy z koncentracją, pamięcią, wahania nastrojów i trudności w podejmowaniu decyzji.
Głód
Woda pomaga w odchudzaniu, a powód jej skuteczności jest dosyć prosty. Odwodniony organizm wysyła sygnały o braku minerałów. Mózg odczytuje je jako głód, chociaż w rzeczywistości jest to kwestia pragnienia. Czasami w celu zniwelowania uczucia głodu wystarczy wypić szklankę wody. W przypadku odchudzania warto sięgnąć po nią przed każdym posiłkiem. Dzięki temu zawsze zje się mniejszą ilość jedzenia.
Nieświeży oddech
Nawet tak prosty sygnał może być objawem odwodnienia organizmu. Spadek wody w ciele człowieka sprawia, że produkowana jest mniejsza ilość śliny, a w związku z tym w jamie ustnej pojawia się więcej bakterii, co prowadzi do powstania nieświeżego oddechu (może również doprowadzić do psucia się zębów).
Uczucie niepokoju
Kiedy krew jest gęstsza, serce zaczyna szybciej bić, aby ułatwić jej transport. Taka reakcja organizmu prowadzi do przyspieszenia tętna, a w efekcie do pojawienia się uczucia niepokoju.
Spierzchnięte usta i piekące oczy
Odwodnienie przejawia się również na twarzy. Nie tylko w postaci nasilonego trądziku, wyprysków czy przesuszonej skóry. Niedostatek wody w organizmie negatywnie wpływa na usta, a także oczy, powodując ich przekrwienie, wysuszenie i pieczenie.
Skurcze mięśni i ból stawów
Ostatnim istotnym objawem odwodnienia jest zmęczenie w organizmie, które objawia się bólem stawów i mięśni, a także skurczami mięśni.
Woda w organizmie człowieka
Najważniejszą rolą wody jest nawodnienie organizmu człowieka. Zadbanie o jej dostateczną ilość pozwoli uniknąć wielu uciążliwych dolegliwości, poprawić swoje samopoczucie, a także właściwie zadbać o zdrowie.
Część informacji zaczerpnięto ze strony https://kulinarnesmaki.pl/.