Patrząc na statystyki dotyczące chorób przewlekłych w Polsce, nadciśnienie tętnicze plasuje się na wysokim miejscu. Już nawet co trzecia osoba może mieć pierwsze objawy tej choroby. Wraz z wiekiem, ryzyko wzrasta wielokrotnie. Największą bolączką tej choroby jest fakt, że początkowe objawy nadciśnienia są praktycznie niewidoczne. A skutki zbagatelizowania sprawy naprawdę opłakane!
Czym jest nadciśnienie tętnicze?
W literaturze fachowej można znaleźć wiele opisów, pełnych zawiłych sformułowań. Upraszczając jednak, to sytuacja, w której występuje w sposób ciągły i długotrwały, podwyższone ciśnienie tętnicze skurczowe i rozkurczowe. Co ciekawe, zapadają na nią coraz to młodsze osoby, nawet osiemnastolatkowie.
Sprawdź też: Cierpisz na wyczerpanie fizyczne i psychiczne? Oto czym się objawia!
Najbardziej jednak przeraża fakt, że ponad 65 procent seniorów musi brać leki na uspokojenie ciśnienia. Czasem nadciśnienie tętnicze jest potocznie nazywane cichym zabójcą, który co roku zabija około 200 tysięcy osób. Wraz z nadciśnieniem pojawiają się również takie choroby jak udar mózgu, miażdżyca, a nawet zawał serca. Te liczby mówią same za siebie – tej choroby nie wolno bagatelizować. Jakie więc są jej najpoważniejsze objawy?
Gdy boli w klatce piersiowej
To jeden z najbardziej niebezpiecznych symptomów wysokiego ciśnienia, chociaż niekoniecznie musi wskazywać właśnie na tę chorobę. Równie dobrze może oznaczać nadchodzący zawał. Jednak tego objawu absolutnie nie wolno bagatelizować, bo może się okazać, że to również nadciśnienie tętnicze. Jeżeli przyjmiemy, że to objawy nadciśnienia, to najpewniej ciśnienie wpływa na naczynia krwionośne, które z kolei sprawiają, że żyły są mniej elastyczne. W konsekwencji, zmniejsza się przepływ krwi do serca i w efekcie mamy ból klatki piersiowej.
Związane bezpośrednio z tym objawem mogą być również duszności. Jeżeli masz nadciśnienie, przepływ krwi może być mniejszy i co za tym idzie, pojawiają się pierwsze symptomy duszności. Całość z kolei sprawia, że zaczynamy mocno się się stresować i problem z oddychaniem narasta. Jeżeli masz tego typu problemy, możliwe, że chorujesz na nadciśnienie płucne.
Objawy nadciśnienia – zawroty i bóle głowy
Kiedy boli cię głowa, może oznaczać wiele rzeczy. Z jednej strony to niedotlenienie, z drugiej, przemęczenie, z jeszcze innej, niedożywienie albo wysokie ciśnienie właśnie. Tak naprawdę ten objaw nie ma siły przebicia, bo łatwo go zbagatelizować. Jednak ból związany z nadciśnieniem tętniczym jest najczęściej ostry i pulsacyjny, nasilający się podczas stresu.
Sprawdź też: Ból głowy – jak sobie z nim radzić? Nie tylko naturalne sposoby!
Zbagatelizowanie tego objawu skutkuje nie tylko jego nasileniem, ale i udaru czy krwotoku z mózgu. Pamiętaj, że samo nadciśnienie nie powoduje krwawienia z nosa. Gdy coś takiego ci się pojawia, koniecznie jak najszybciej skontaktuj się z placówką medyczną.
Problem z mową i wzrokiem
Nasze ciało jest systemem naczyń połączonych. Bardzo szybko można wychwycić, jeżeli dzieje się coś niepokojącego, patrząc na inne symptomy. I właśnie takim są zaburzenia mowy albo wzroku. Objaw ten bardzo rzadko kojarzony jest z nadciśnieniem, bo z reguły występuje u osób starszych.
W tym przypadku, takie symptomy mogą świadczyć o wielu innych chorobach, również związanych bezpośrednio z wiekiem. Warto jednak podkreślić, że wysokie ciśnienie może wpływać bezpośrednio na jakość wzroku i mowy. Raz w ten sposób uszkodzone, rzadko wraca do pełnej sprawności pozostawiając uszczerbek na zdrowiu.