Utrzymanie jamy ustnej w czystości to jedna z podstaw prawidłowej higieny. Mycie zębów szczoteczką elektryczną staje się coraz bardziej powszechne w przypadku osób dorosłych i dzieci. Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną, aby móc zadbać o prawidłową florę bakteryjną w tym miejscu?
Szczoteczka elektryczna – zasada działania
Najważniejszym elementem szczoteczki elektrycznej jest okrągła główka, która czyści zęby i przestrzenie między nimi. Dużo dokładniej, niż zwykła szczoteczka manualna. Dzięki ruchom obrotowym może skutecznie usuwać kamień nazębny, dając tym samym efekt wybielający.
Szybkość ruchów główki szczoteczki przekracza możliwości ludzkiej ręki podczas rutynowego mycia zębów. Możliwe jest to dzięki temu, że szczoteczki elektryczne, wyposażone są w mechanizm rotacyjny. To on sprawia, że główka szczoteczki obraca się raz w prawo a raz w lewo.
Jak czyścić zęby szczoteczką elektryczną?
Mycie zębów przy pomocy tego urządzenia nie powinno stanowić żadnych problemów. Tym bardziej że szczoteczka elektryczna jest urządzeniem prostym w obsłudze. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- namoczenie główki szczoteczki po nałożeniu pasty – woda pomaga wytworzyć pianę, pomaga to lepiej usunąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia znajdujące się nie tylko na zębach, ale także na tkance przyzębnej. Woda z pastą pomaga zmiękczyć osad w obrębie jamy ustnej.
- technika szczotkowania – główka szczoteczki powinna zostać przyłożona do zębów pod kątem 45 stopni. Myjący powinien zadbać o to, aby główka dotknęła każdego zęba po kolei. Trzeba świadomie podejść do tego działania, ponieważ pomaga to w lepszym czyszczeniu zębów.
- płukanie – cała jama ustna powinna zostać przepłukana sporą ilością wody. Tylko dzięki temu będzie można pozbyć się pozostałości bakterii, a także fluoru, który wchodzi w skład każdej pasty.
- mycie szczoteczki elektrycznej – tak, aby móc zadbać o utrzymanie prawidłowego poziomu higieny. Główka szczoteczki powinna zostać opłukana pod bieżącym strumieniem wody. Należy sprawdzić, czy na szczoteczce nie pozostała pasta. Całe urządzenie należy wyczyścić, aby ograniczyć ryzyko namnażania bakterii. Szczoteczki elektryczne Oral-B są wodoodporne i najczęściej ładowane bezprzewodowo (poza modelami na baterie), nie musisz się bać ich zamoczyć.
Na samym końcu należy użyć płyn do płukania jamy ustnej. Będzie on taką kropką nad i, która wspierać będzie proces utrzymania jamy ustnej w czystości. Tym bardziej że płyn ma zdecydowanie większe możliwości, jeżeli chodzi o dotarcie do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej.
Szczoteczka elektryczna a jej końcówki
Szczoteczki elektryczne Oral-B należą do jednych z najchętniej wybieranych produktów. Aczkolwiek uwzględniając zakup takiego produktu, nie można zapomnieć o dopasowaniu odpowiedniej końcówki. Elektryczna szczoteczka może mieć końcówkę, którą dzieli się ze względu na twardość włosia. Do wyboru są:
- końcówki z miękkim włosiem – są delikatne, polecane dla osób o wrażliwej powierzchni dziąseł.
- końcówki wybielające – twardsze włosie szczoteczki. Usuwają osad, ale także pomagają w likwidacji przebarwień. Polerują szkliwo.
- końcówki ortodontyczne – przeznaczone do dodatkowego mycia przestrzeni przy aparatach zębowych.
- końcówki klasyczne – ze średniej twardości włosiem.
Jak wybrać końcówkę? Zawsze kierując się indywidualnymi potrzebami. Specjalna grupa produktów dedykowana jest dla dzieci. Dla nich polecane są szczoteczki elektryczne z mniejszą główką i miękkim włosiem.
Jak długo myć zęby szczoteczką elektryczną?
Skoro już wiadomo, jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną, to warto zadać sobie pytanie o czas. To także wpływa na utrzymanie powierzchni zębów w dobrym stanie. Szczotkowanie zębów powinno zająć min. dwie minuty. Średnio po trzydzieści sekund na każdą ze stron zębów, z podziałem na górę i dół.
W tej kwestii przydać się mogą szczoteczki wyposażone w specjalny timer. Ułatwiają one odmierzenie czasu, dbając przy tym o prawidłowe czyszczenie zębów. Większość szczoteczek elektrycznych Oral-B ma wbudowany timer, a niektóre z nich możesz połączyć z aplikacją w telefonie (np. serię Oral-B iO).
Higiena jamy ustnej – jak często należy myć zęby?
To fakt, że szczoteczki soniczne i elektryczne są w stanie sprawić, że powierzchnia zębów zostanie dokładniej oczyszczona. Całkiem możliwe, że dzięki temu w końcu zniknie m.in. nieprzyjemny zapach z ust.
Czy to oznacza, że tak doskonałego urządzenia można używać rzadziej? Oczywiście, że nie. Szczoteczki obrotowe zalecane są do użycia każdorazowo po posiłku. Najlepiej po śniadaniu, obiedzie i kolacji. Jeżeli nie ma możliwości mycia zębów trzy razy na dzień, należy przynajmniej myć całą powierzchnię dwa razy na dzień. O poranku, jak również wieczorem, przed pójściem spać.