Odzież medyczną wykorzystuje się na całym świecie jako podstawowe ubranie osób związanych z zawodami zajmującymi się pomocą pacjentom. Zarówno lekarze, farmaceuci, jak i ratownicy mają dokładnie opisaną i przeznaczoną do danej działalności odzież, która oprócz klasycznego wyglądu posiada również odpowiednie cechy potrzebne w pracy w określonych warunkach. Każdy produkt medyczny to precyzja wykonania oraz specjalne właściwości.
Czym jest odzież medyczna i z czego jest wykonana?
Odzież medyczna to ubranie z odpowiedniej jakości materiału, o określonym kroju, którego głównym zadaniem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się zakażeń, przenoszonych do placówek i z ich środka na zewnątrz. Rzeczy te mają zagwarantować najlepszą ochronę zdrowia, zarówno personelu, jak i pacjentów oraz być elementem identyfikacji wizualnej, która wyróżnia medyków od innych osób pracujących w danym miejscu. Ubranie stosuje się w przychodniach, szpitalach, gabinetach stomatologicznych, ratownictwie, uzdrowiskach, sanatoriach czy też w salonach kosmetycznych, SPA lub klinikach medycyny estetycznej. Uniform medyczny powinien być wykonany z materiału dobrze przepuszczającego powietrze, skutecznie absorbującego wilgoć, a także hipoalergicznego. W standardy wpisuje się bawełna z domieszką elastanu lub poliestru. Dzięki takiemu zestawieniu odzież jest miła w dotyku, wygodna, odporna na uszkodzenia, zagniecenia, a dodatkowo higieniczna (ze względu na możliwości prania w wysokiej temperaturze, przez co pozbycia się bakterii) i odporna na wyblaknięcie koloru.
Jakie normy muszą spełniać uniformy medyczne?
Indywidualne środki ochrony oraz odzież medyczna są stosowane w celu zachowania higieny i zapobiegania rozprzestrzeniania się zakażeń, przenoszonych z zewnątrz oraz wewnątrz oddziałów. Z tego też względu konieczność jej używania została uregulowana prawnie w artykule 237 Kodeksu Pracy. Dodatkowe wytyczne zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Medycznej oraz w regulacjach prawnych ze strony Unii Europejskiej. Postanowienia te mówią o tym, iż ubrania medyczne powinny być tak wykonane, by stanowić komfort wykonywania pracy i barierę ochronną przed zakażeniami zgodnie ze standardem EN 13795, a także z Dyrektywą 93/42/EEC o Wyrobach Medycznych. W większości placówek medycznych oczekuje się spełnienia norm z oznaczeniem PN-EN 13795+A1:2013-06 lub zapewniających równoważną ochronę.
Gdzie można kupić odzież medyczną i na co zwracać uwagę przy wyborze?
Uniformy medyczne kupić można w specjalistycznych sklepach stacjonarnych lub internetowych. W przypadku większego zamówienia dla personelu istnieją możliwości rabatowania lub udzielania różnorodnych promocji. Garderoba taka na platformach online daje opcję wybierania spośród wielu perspektyw cenowych, użytkowych, jak i estetycznych. Przed wyborem odzieży warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, by uniknąć rozczarowań i braku spełniania swojej funkcji. W pierwszej kolejności należy zobaczyć, czy rzeczy są z odpowiedniego materiału, czy posiadają funkcjonalne rozwiązania, jak np. kieszenie oraz gdzie one są rozmieszczone i w jaki sposób wykonane. Dodatkowo ważne są przeszycia i ich jakość, wszyte ściągacze, długość rękawów i nogawek, rodzaj dekoltu, dopasowanie do sylwetki, kolor, możliwość prania, odpowiedni rozmiar, a także potrzebny fason. Warto, aby odzież medyczna była maksymalnie komfortowa dla osoby jej używającej, zgodna z jej stylem i posiadała opcje, które będą jej służyć, a nie przeszkadzać.