Pozycja na brzuchu to jedna z ulubionych form snu zarówno małych dzieci jak i części dorosłych. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że taki sen źle wpływa nie tylko na kręgosłup i mięśnie. Cierpi na tym również twój zgryz. Może to prowadzić do konkretnych problemów stomatologicznych i ortodontycznych.
Małe dziecko nie na brzuszku!
Jeżeli dziecko śpi na brzuchu, może nabawić się stłoczenia, czyli poważnej wady zgryzu. Powoduje ona, że nie ma wystarczającego miejsca w łuku zębowym, a tym samym zęby nie mają miejsca na wyrżnięcie się. Problem ten dotyczy właśnie przede wszystkim dzieci, gdzie zęby dopiero wychodzą. Wtedy też może dojść do wyrastania ich w nietypowych miejscach, takich jak poza łukiem zębowym albo nad innym miejscem.
W przypadku dzieci jest to o tyle ważne, że kształtuje się jeszcze nie tylko ich szczęka czy żuchwa, ale cała czaszka. Może się więc zdarzyć, że przez spanie na brzuchu kość szczęki wykształtuje się jako węższa niż zwykle. A to rodzi kolejne problemy związane z zębami i ich prawidłowym ułożeniem w szczęce.
Dorośli powinni uważać
Problem ten dotyczy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Stłoczenia zębów powstają nie tylko w okresie dzieciństwa, ale i dorosłości. Tylko w tym przypadku zwiększa się ryzyko próchnicy oraz chorób dziąseł i nieświeżego oddechu. Dlatego też nawet ci starsi nie powinni zasypiać na brzuchu.Chyba że chcemy mieć w przyszłości problemy ortodontyczne i stomatologiczne.