Spojówka jest bardzo wrażliwą częścią oka i kiedy dochodzi do jej zapalenia, może być bardzo bolesna. Kiedy cierpimy na zapalenie spojówek, dochodzi do zapalenia naczyń krwionośnych w oku. Istnieje wiele rodzajów zapalenia spojówek, w tym alergiczne zapalenie spojówek, które jest związane głównie ze środowiskiem, tj. pyłkami roślin, a także wirusowe i bakteryjne zapalenie spojówek.
Bakteryjne czy wirusowe zapalenie spojówek?
Kiedy cierpimy na któryś z tych dwóch rodzajów zapalenia spojówek, objawy są zwykle bardziej niepokojące niż w przypadku alergicznego zapalenia spojówek, ponieważ pojawia się wydzielina, która przyciąga uwagę. Wszystkie zapalenia spojówek są dokuczliwe, ale bakteryjne zapalenie spojówek może powodować poważne problemy, jeśli nie jest leczone. Z tego powodu, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza w celu podjęcia właściwego leczenia.
Bakteryjne zapalenie spojówek
Jak sama nazwa wskazuje, wywoływane jest przez bakterie. Zwykle rozprzestrzenia się poprzez kontakt ze skażonym przedmiotem w okolicy okołooczodołowej, takim jak ręcznik lub jakiś rodzaj odzieży. Kiedy jesteśmy przeziębieni i kichamy na dłoń, możemy mieć również bezpośredni kontakt z naszymi oczami. Często, gdy nakładamy makijaż, możemy to zrobić z produktami, które są w złym stanie i jeśli są stosowane w pobliżu oczu, mogą powodować tego typu infekcje bakteryjne.
Objawy, które możemy zauważyć to zaczerwienienie okolicy okołoocznej, uczucie pieczenia lub jakbyśmy mieli obcy przedmiot wewnątrz oka. Łzom oczu towarzyszą zwykle lepkie, żółtawe lub zielonkawe wydzieliny, które mają tendencję do gromadzenia się w nocy, dając początek oczom pełnym wydzieliny po przebudzeniu. W niektórych przypadkach wydzielina ta może nawet przykleić się do oka.
Higiena w takiej sytuacji jest niezwykle ważna, ponieważ chcemy uniknąć dalszego zakażania oka. W dodatku jest bardzo zaraźliwa i jeśli przetrzemy oko, możemy zarazić potem inne osoby. Ręcznik powinien być również używany tylko przez nas samych. Leczenie odbywa się zazwyczaj za pomocą kropli do oczu lub maści, ważne jest również, aby oczyścić i zdezynfekować to miejsce za pomocą sterylnych chusteczek okulistycznych, które zostały wyprodukowane w tym celu.
Wirusowe zapalenie spojówek
Jest wywoływane przez wirusy i może być bardzo trudne do odróżnienia od alergicznego zapalenia spojówek. Ponieważ jest to wirus, może również powodować infekcje dróg oddechowych. Istotną różnicą w stosunku do bakteryjnego zapalenia spojówek jest to, że wirusowe zapalenie spojówek nie powoduje powstawania jakichkolwiek wydzielin, zwłaszcza ropnych, jak to ma miejsce w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek. Dojdzie do nadmiernego rozdarcia.
Ten rodzaj zapalenia spojówek zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Chociaż można je leczyć naturalnie, krople okulistyczne mogą być również przepisane w celu złagodzenia objawów. Ważne jest, aby w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek nietypowego objawu udać się do lekarza, ponieważ jest on najlepszą osobą, która wie, jaki rodzaj zapalenia spojówek występuje u pacjenta. Ważne jest, aby nie leczyć się na własną rękę i dlatego nalegamy, abyś zgłosił się do swojego lekarza pierwszego kontaktu.
W obu przypadkach należy zachować szczególną higienę, aby nie dopuścić do pogorszenia się stanu zdrowia. Te rodzaje zapalenia spojówek są bardzo zaraźliwe i może wystąpić ryzyko ponownego zakażenia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.